A+ -A 29 Ağustos 2011 Pazartesi Saat 10:58

Dilovası Çalıştay raporu açıklandı.

Dilovası Çalıştay raporu açıklandı.

Güncel

Çözüme gidecek olan çalışmalardan dolayı mutlu ve umutluyuz dedi.

Dilovası Çalıştay raporu açıklandı.

Kocaeli Valiliği, ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) işbirliği ile Dilovası'nın sorunlarının masaya yatırıldığı "Çevre ve Bölgesel Kalkınmada Dilovası Örneği Çalıştayı Raporu ve Eylem Planı" açıklandı.

Dilovası'ndaki çevre kirliliği ve çarpık yapılaşma ve sanayileşmenin getirdiği sıkıntılar, 5 Mart'ta geniş katılımlı bir çalıştay toplantısıyla ele alınmış ve çözüme giden yollar aranmıştı. Belediye Başkanı Cemil Yaman, çözüme gidecek olan bu çalışmadan dolayı mutlu ve umutluyuz. Bizim tek isteğimiz, yaşanabilir bir çevrede, ilçe halkımızın umutlu ve mutlu yaşamasıdır dedi.

Geniş katılım sağlınmıştı

Kocaeli Valiliği, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) tarafından 5 Mart tarihinde düzenlenen Dilovası Çalıştayı'na Kocaeli Valisi Ercan Topaca ile tüm kurum amir ve müdürleri, İlçe Kaymakamı Hasan Göç ve Belediye Başkanı Cemil Yaman başta olmak üzere İlçe idare kurulunun tamamı katılmıştı. Ayrıca ilçedeki  Sivil Toplum Kuruluşları, kanaat önderleri, bölgemizde bulunan OSB yönetici ve Başkanları, gazeteciler, akademisyenlerde gün boyu süren toplantıya katılarak görüşlerini açıklamıştı.

Rapor açıklandı.

Çalıştayın açıklanan raporundaki değerlendirme yazısında ilçede "ıslah edilmiş" bir organize sanayi bölgesinin bulunduğu, yaşanan çevre sorunlarının, Dilovası'nda yer alan liman isletmelerinin, fabrikaların ve deponi alanlarının doğal çevre, tarihi doku ve toplumsal sağlığa olan olumsuz etkileri, Dilovası'nda yaşanan kaçak yapılaşma süreci, hazine arazilerinin işgali ve göçle gelen grupların kent yaşamına katılma ve kamusal hizmetlere ulaşmada yaşadığı sorunlar ile çözüm bekleyen başlıca konular olarak kaşımıza çıkmaktadır denildi.

Sorunlar belirlendi.

Dilovası'ndaki sorunları, sanayi faaliyetlerinden ve otoyoldan kaynaklanan çevre kirliliği,  tarihi dokunun yeterince korunamaması, kaçak yapılaşma ve mekânda plansız büyüme, işsizlik ve istihdam yetersizliği eğtim seviyesinin ve okullaşma oranının düşüklüğü, kentlileşme bilincinin eksikliği, yeni sanayi tesisleri açma talepleri, sosyal donatı imkânlarının yetersizliği, mesleki eğitimin yetersizliği kamusal hizmetlere erişmedeki sıkıntılar olarak sıralandı.


YORUM EKLE Haber Yorumları ( 0 Adet)

Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?